Alerty bezpieczeństwa
1 - Oszustwa na OLX i WHATSAPP
Jak to działa?
Wystawiasz przedmiot na OLX. Oszust odzywa się najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Twierdzi, że dokonał zakupu i zapłacił za przedmiot, a pieniądze możesz odebrać natychmiast po wejściu w link.
Teraz oszust wysyła Ci linka. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX lub swojego banku. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty lub dnych do logowania w bankowości elektronicznej Twojego banku. Wypełniasz formularz.
Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji lub powiadomienie o konieczności autoryzacji w aplikacji mobilnej Token SGB. Ty nie czytasz SMS uważnie lub treści autoryzacji w Tokenie SGB i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie lub Tokenie SGB jest jasno napisane czego autoryzacja dotyczy.
Nieczytając treści autoryzacji możesz potwierdzić dodanie swojej karty do Google Pay, Apple Pay lub bankowości mobilnej SGB Mobile na smartfonie oszusta. Teraz oszust płaci Twoją kartą, wypłaca w bakomacie gotówę.
Zostałeś okradziony !!!.
Pamiętaj
- jeżeli sprzedajesz przedmioty a kupujacy podsyła Ci linki lub żąda danych Twojej karty to napewno jest OSZUST,
- jeżeli sprzedajesz przedmioty to kupujący musi autoryzować transakcję nie TY,
- jeżeli sprzedajesz przedmoity i uległeś namowie kupujacego klikając w link to przed autoryzacją PRZECZYTAJ TREŚĆ AUTORYZACJI, TWÓJ BANK OPISZE CO AUTORYZUJESZ,
- jeżeli sprzedajesz przedmoity i masz jakiekolwiek wątpliwości to odstąp od transakcji.
Zawsze służymy pomocą
Jeżeli masz wątpliwości – skontaktuj się osobiście z placówką banku lub zadzwoń do nas na znany Tobie numer telefonu (koniecznie wybierz numer ręcznie, najlepiej korzystając z innego urządzenia).
Kontakt z Infolinią SGB 24/h:
- 800 88 88 88 (bezpłatne połączenie)
- 61 647 28 46 (z zagranicy; opłata zgoda z taryfą operatora).
2 - Wyłudzanie danych przez telefon
Uważaj na próby wyłudzenia poufnych danych przez telefon – przestępcy podszywają się pod pracowników banków!
Ponownie ostrzegamy przed przestępcami, którzy podają się za pracowników banku. Obecnie z reguły są to osoby o wschodnio brzmiącym akcencie. Podają się za pracowników SGB-Banku pod pretekstem weryfikacji podejrzanego logowania czy transakcji i proszą o instalację oprogramowania Any Desk.
Przestępcy mogą korzystać z techniki tzw. spoofingu numeru telefonu, w taki sposób, by na Twoim telefonie wyświetlił się numer infolinii banku lub zaufanego pracownika banku. W rzeczywistości celem oszustów jest m.in. zdobycie danych do logowania czy narzędzia autoryzacyjnego lub Twoich innych, równie cennych danych.
Przypominamy, że pracownik banku podczas rozmowy telefonicznej nigdy nie poprosi Cię o:
- podanie haseł dostępu, kodów PIN/SMS lub innych danych pozwalających na dokonanie transakcji
- instalację jakiegokolwiek oprogramowania na Twoim komputerze lub telefonie.
W przypadku, gdy:
- odbierzesz podejrzany telefon od osoby podającej się za pracownika banku
- masz jakiekolwiek wątpliwości, czy zasadne jest podawanie kodu z narzędzia autoryzacyjnego lub innych danych
- podczas korzystania z elektronicznych kanałów dostępu spotkasz się z sytuacją, która wyda Ci się nietypowa, podejrzana lub wzbudzi Twoje zaniepokojenie
rozłącz się i skontaktuj się z bankiem
Pamiętaj – nigdy nie podawaj przez telefon nadmiarowych informacji. Nie zdradzaj szczegółów swoich transakcji.
Zawsze służymy pomocą
Jeżeli masz wątpliwości – skontaktuj się osobiście z placówką banku lub zadzwoń do nas na znany Tobie numer telefonu (koniecznie wybierz numer ręcznie, najlepiej korzystając z innego urządzenia).
Kontakt z Infolinią SGB 24/h:
- 800 88 88 88 (bezpłatne połączenie)
- 61 647 28 46 (z zagranicy; opłata zgoda z taryfą operatora).
3 - Oszustwo za zaszczepienie
Szanowni Państwo,
Ostrzegamy przed fałszywą stroną, na której oszuści oferują zwrot 300 zł za szczepienie. Jeżeli Klient wprowadzi tam swoje hasło do banku, trafi ono bezpośrednio do oszustów, którzy wykorzystają je do kradzieży środków.
Wygląd strony jest łudząco podobny do rządowych witryn. Użyto na niej polskiego godła i napisu "gov.pl", używanego przez państwowe instytucje. Na stronie możemy przeczytać: "Odbierz 300 zł za szczepienie od Prezydenta Andrzeja Dudy". Pieniądze mają pochodzić z nieistniejącego programu "Wsparcie", uruchomionego rzekomo 12 stycznia 2022 roku. Oszukańcza strona informuje, że otrzymają je "wszyscy Polacy, którzy przeszli pełen cykl szczepienia".
Niebezpieczna strona:
gov.pl-covid[.]pl
Pamiętaj!
Nigdy nie podawaj danych związanych z logowaniem do bankowości elektronicznej. Dane służą do logowania tylko na stronie Banku.
Konsekwencją nierozważnego postępowania jest utrata pieniędzy z konta.